projekt-maska-w-czasach-zarazy

Projekt "Maska w czasach zarazy"

Nowy eksperymentalny projekt filmowy "MASKA" w reż. Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema w setną rocznicę urodzin pisarza.
"Maska" to krótka forma filmowa (13 minut) na podstawie opowiadania Stanisława Lema, która została przygotowana z okazji Roku Lema.
Na platformie Vimeo można zobaczyć efekt pracy aktorki i reżyserki Hanki Brulińskiej w ramach programu stypendialnego MKiDN "Kultura w sieci".
Projekt nosi tytuł "Maska w czasach zarazy" i jest dostępny w dwóch częściach.

Artystka tym projektem pragnie uczcić pamięć pisarza, którym była zafascynowana od czasu studiów na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Wówczas korespondowała z genialnym Lemem, aby w ubiegłym roku wrócić do projektu po kilkunastu latach.
Wobec braku alternatywy dla tradycyjnej formy ekspresji twórczej artystka sięga po narzędzia online. Poruszanie się w cyberprzestrzeni oznacza dla niej nowość i niezależność.
Jako "artystka usieciowiona" pragnie wymykać się ramom definiowania jej i tego co robi.

Od lutego br. rozpoczyna się dystrybucja zagraniczna filmu, którą zajmie się Michał Hudzikowski.

Film został połączony w jedną całość i przetłumaczony na język angielski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaproponowało przetłumaczenie film na kilka języków. Dotychczas nagranie lektorskie zrealizowała lektorka anglojęzyczna, Konstancja Dangel.

Tematyka filmu:
To podróż z gatunku science-fiction do wnętrza psychiki sztucznej inteligencji, zyskującej samoświadomość, wolność i zdolność kochania. Uduchowione SI przemierza nowe obszary jestestwa w poszukiwaniu prawdy o duszy, nie tylko własnej, niespodziewanie zyskanej, ale też cudzej. Metafizyczne obszary ukazane zostały w niezwykłej, eklektycznej estetyce. Symboliczny wymiar metamorfozy dotyczy tak naprawdę każdego człowieka, a ból istnienia, którego doświadcza bohaterka, ukazuje różne wymiary wolności o samostanowieniu, wolności metafizycznej a jednocześnie niewoli, jaką może stać się miłość.

Autorka filmu:
Hanka Brulińska jest magistrem sztuki, aktorką, reżyserką, ekspertem w pracy nad głosem (współpraca z ORKE). Wykładowcą w Szkole Machulskich w Warszawie i Krakowskiej Szkole scenariuszowej. Swoje doświadczenie dydaktyczne zdobywała już na studiach aktorskich we wrocławskiej PWST biorąc udział w licznych sympozjach, warsztatach aktorskich dotyczących pracy z ciałem, głosem oraz technik aktorskich. Związana z Teatrem Osterwy w Lublinie, w którym zagrała wiele znaczących ról. Ma na swoim koncie także role w filmach czy serialach. Kontakt ze sceną dał jej dużą świadomość i warsztat, którym chętnie dzieli się z innymi.
Jest między innymi twórcą programu warsztatów dla kobiet „Piękna i siły kobiecości”, które prowadziła np. dla Fundacji "Szpilka" w Lublinie, dla Warszawskiego Klubu Kobiet a także we Francji - w miejscowości Amiens pod Paryżem. Bywa często jurorem na festiwalach teatralnych.
Na swoim koncie ma kilka prac reżyserskich - debiut filmowy (scenariusz i reżyseria) "Biec w stronę TY" za sprawą Dystrybutora Vivarto i Aurora Films, wszedł do dystrybucji kinowej - wyświetlany był w kinach studyjnych w całej Polsce. Przetłumaczony na trzy języki, prezentowany na świecie na licznych Festiwalach we Francji , USA czy Australii. Zaangażowana w projekt międzynarodowy TRans ARt Sympozjum (Australia, INDIE, Polska)
Obecnie artystka współpracuje także z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl niosąc pomoc w edukacji dzieciom z Afryki.

Recenzja filmu "Maska" (autor: Jagna Żukowska - pisarka z gatunku fantasy)
"Przyznam, że wgniotło mnie w fotel. Sam dobór tekstu, to jak niezwykle został zinterpretowany już sprawiają, że treść nabiera wymiaru, który można nazwać jedynie transcendentnym. Porusza we mnie te struny, które zazwyczaj nie współbrzmią, otwiera zakamarki myśli, które zaskakująco łączą się w nowe konstelacje. Jeśli umysł jest kosmosem, to moc tego przekazu transportuje mnie chyba ze wsparciem grawitacji czarnej dziury w inny wymiar jestestwa. Pierwsze skojarzenie - „Foton” z Andrzejem Chyrą, drugie z „Pentameronem”. Wokal- absolutnie ciarkotwórczy!!! Groza jakaś pierwotna, jak w „Biegnącej z wilkami” i szczerość, odarta ze złudzeń, szczerość artystyczna. Tak trudno oddać tak wiele - a jednak się powiodło. Moje wielkie gratulacje."

Do współpracy zaproszeni zostali twórcy:

Beata Bojda - kostiumy
Marcin Urzędowski - Prepostevolution Daniel Zduńczyk - VirtualMagic studio
Krzysztof Sokól - Reżyseria dżwieku
Rafal Bryll - montaż, postprodukcja
Michal Lejczak - muzyka
Klaudyna Góralska, Magdalena Gierut - charakteryzacja
Krzysztof Cieśliński - fotosy
Barbara Figurna, Agnieszka Szymczuk, AntekRokicki
Aktorzy - Magdalena Gnatowska, Szymon Dobosik, Artur Gotz

Podziękowania za pomoc w realizacji dla:
Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie,
MantiQest,
Centrum Nauki Kopernik,
Whitepenstudio Mateusz Piotr Orzeł

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Maska", mat. prasowe

Linki do dwóch części projektu "Maska"

cz. I - https://vimeo.com/496084264
cz. II - https://vimeo.com/496245273

Wywiad:
https://siedemosmych.pl/maska-monodram-na-100-rocznice-urodzin-stanislawa-lema

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE