TVP Kultura to pierwszy kanał tematyczny TVP. Jako jedyny w Polsce prezentuje wszystkie dziedziny kultury: film, teatr, muzykę, sztukę i literaturę.

Kanał TVP Kultura powstał 24 kwietnia 2005 r. Poświęcony w całości tematyce kulturalnej, ma na koncie wiele nagród, m.in.: Hot Bird TV Award w kategorii Kultura/Edukacja, EBUconnect w kategorii Best Comedy, Reality or Entertainment Promo, SAT Kurier Award oraz nagrodę Muzeum Sztuki w Łodzi za edukacyjne cykle o sztuce. Od początku swojego istnienia kanał wytycza trendy programowe oraz estetyczne, powierzając stworzenie identyfikacji wizualnej uznanym artystom. Do tej pory z TVP Kultura współpracowali Mariusz Wilczyński, Piotr Młodożeniec oraz Julia Mirny.

Antena prezentuje zarówno pozycje klasyczne, jak i działania współczesnych twórców. Priorytetem przy budowaniu oferty kanału jest stworzenie miejsca dialogu, wymiany myśli oraz dyskusji. Widzowie mają do dyspozycji wiele propozycji publicystycznych, które stanowią swoisty przewodnik po wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą.

W TVP Kultura pokazywanych jest wiele pozycji muzycznych, w tym klasycznych. Dzięki niej każdy może w domowym zaciszu obejrzeć premierowe opery z najlepszych scen świata, koncerty i transmitowane w całości wielkie wydarzenia rangi Konkursu Chopinowskiego czy Konkursu Wieniawskiego.

Widzowie stacji mają też do wyboru nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy fabularne i dokumentalne; zarówno najnowsze, jak kultowe już spektakle teatralne oraz autorskie produkcje poświęcone największym nazwiskom sztuki współczesnej i nie tylko.

Dyrektorką TVP Kultura jest Barbara Schabowska.

10 LAT TVP KULTURA

25 kwietnia 2015 r. TVP Kultura obchodziła 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odświeżyliśmy identyfikację wizualną kanału, która podkreśla kreatywność i otwartość Anteny. 11 kwietnia wprowadzony został nowy logotyp oraz nowa oprawa graficzna Anteny. Autorką oprawy jest młoda artystka, graficzka i ilustratorka Julia Mirny. Nowy projekt, co charakterystyczne dla TVP Kultura, jest bardzo odważny i wyrazisty. Mocne kolory, ekspresyjne wzory, czcionka na bazie malowanych liter oraz wycięte, animowane twarze to jego znaki rozpoznawcze. Oprawie towarzyszy odświeżony serwis www.tvpkultura.tvp.pl, zaprojektowany wspólnie przez Julię Mirny i Emilię Obrzut.

Twarz zdradza charakter, emocje, jest symbolem tożsamości. Zmieniające się twarze występujące w animacjach można interpretować jako różne twarze kultury lub też – bardziej dosłownie – jako twarze i oczy widza – o swoim projekcie opowiada Julia Mirny. Animacje przygotowane przez artystkę są humorystyczne i niepokojące zarazem, autorka często sięga do poetyki absurdu. Projekt dopełnia muzyka skomponowana przez siostry Barbarę i Zuzannę Wrońskie z grupy „Ballady i Romanse”.TVP Kultura
ul. J. P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Tel.: 0 (22) 547 57 55
Fax: 0 (22) 547 57 54

KONTAKT

Kontakt z widzami:
Tel.: 0 (22) 547 29 75
E-mail: tvpkultura@tvp.pl

Patronaty:
E-mail: patronaty.tvpkultura@tvp.pl
FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE