xxv-festiwal-muzyki-jednoglosowej-w-plocku

XXV FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ w PŁOCKU

Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbywa się od 1994 r. w Płocku. Jest najważniejszym wydarzeniem gatunku muzyki dawnej na Mazowszu. Każdego roku gromadzi setki osób, które w murach XII-wiecznej bazyliki katedralnej chcą wysłuchać unikatowych dzieł muzycznych. Często są to najstarsze zabytki kultury chrześcijańskiej przechowywane w zaciszu klasztornych i uniwersyteckich bibliotek w różnych częściach Europy.
Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w płockiej katedrze rozbrzmiewa między innymi muzyka kościołów wschodnich.

Kuratorem muzycznym Festiwalu jest śpiewak i kompozytor Adam Strug.

W ciągu minionych lat w murach katedry płockiej gościliśmy najwybitniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki, w tym zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, Marcela Peresa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

W piątek 17 V. o 19:00 wystąpi Orkiestra Czasów Zarazy z koncertem "Georg Philipp Telemann: Tańce polskie z manuskryptu rostockiego TWV 45:1-31".

W latach 1705-1707(?) Telemann podróżował z orszakiem księcia Erdmanna II jako kapelmistrz. Poznał wówczas dworskie i plebejskie oblicze muzyki polskiej. O stylu polskim wypowiadał się zawsze z najwyższym uznaniem. Opisywał skład kapel grających w przydrożnych karczmach, chwalił grę polskich skrzypków i dudziarzy.

Projekt Orkiestry opiera się na założeniu, że zapisane w rękopisie tańce polskie to owoc spotkań kompozytora z muzykami w karczmach. Zgodnie z opisem Telemanna kapela składa się z dud, skrzypiec, puzonu, basów i regału, a muzycy klasyczni grają z muzykami tradycyjnymi.

Nazwa zespołu nawiązuje do tragicznego dla Polski początku wieku XVIII. - trwającej wówczas Wojny Północnej i siejącej spustoszenie epidemii dżumy.

Orkiestra w składzie:
Paweł Iwaszkiewicz - dudy, kierownictwo muzyczne
Olena Jeremienko - skrzypce barokowe
Witold Broda - skrzypce ludowe
Mirosław Feldgebel – regał
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
Piotr Wawreniuk – puzon

18 V. o 20:00 w koncercie "Mikołaj Gomółka: Psałterz Polski" wystąpi Monodia Polska i Maria Erdmanówna /organy/.

Czterogłosowe opracowania Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, wydano w Krakowie w 1580 roku. O ile wcześniejsze psałterze były księgami związanymi z pobożnością monarszą, elitarną, to Gomółka – jak wspominał w dedykacji dla biskupa Piotra Myszkowskiego – pisał je „dla naszych prostych domaków”.

W programie:
1. Preambulum magnam (Krakowska tabulatura organowa)
2. Mikołaj Gomółka, Co za przyczyna tego zamieszania?
3. Rex (Tabulatura Jana z Lublina)
4. Mikołaj Gomółka, Królu niebieski, zdrowie dusze mojej
5. Phantasia primi toni (Gdańska tabulatura organowa)
6. Mikołaj Gomółka, Czasu gniewu i czasu Twej popędliwości
7. Sequitur nunc psalmus Deus Laudem meam ne tacueris [Boże, którego chwała w mych uściech wieczna] (Krakowska tabulatura organowa)
8. Mikołaj Gomółka, Boże moja nadziejo
9. Sequuntur nunc psalmi Beatus vir qui non abyt [Szczęśliwy, który nie był między złemi w radzie] (Krakowska tabulatura organowa)
10. Mikołaj Gomółka, Kto się w opiekę poda Panu swemu

Monodia Polska w składzie: Jakub Kukla, Wojciech Lubertowicz, Maksymilian Mucha, Szczepan Pospieszalski /kierownictwo muzyczne/, Tomasz Stawiecki, Adam Strug, Hipolit Woźniak, Jan Woźniak, Tymoteusz Woźniak, Jacek Zembrowski.

19 V, o 19:00, wystąpi bodaj najwybitniejszy w Polsce śpiewak muzyki kościelnej Robert Pożarski. Prowadzona przez niego Schola Gregoriana Siliesiensis zaśpiewa "Historię Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej", zaczerpniętą z czternastowiecznego Pontyfikału Płockiego. Księga od II Wojny Światowej do 2015 roku przebywała na przymusowych wakacjach w monachijskiej Bayerische StaatsBibliothek.

Premiera po 700. latach w niedzielę 19 maja o 19:00 w katedrze płockiej. Wstęp wolny.

Schola Gregoriana Siliesiensis w składzie: Marek Czapiński, Piotr Górka, Piotr Kędra, Piotr Krysiński, Michał Krzywka, Jerzy Modrzejewski, Krzysztof Olszyński, Mateusz Pigoń, Adam Poznański, Robert Pożarski /kantor precentor/, Adam Skobliński, Filip Taranienko, Lech Templin, Jan Traczyk, Kamil Watkowski, Konrad Zagajewski.

XXV FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ w PŁOCKU

XXV FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ w PŁOCKU

Kuratorem muzycznym Festiwalu jest śpiewak i kompozytor Adam Strug

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE