podroz-przemian-polska-izrael

PODRÓŻ PRZEMIAN: POLSKA – IZRAEL

Jaki jest rzeczywisty wpływ podróży do Polski na tożsamość młodych Izraelczyków i wizerunek kraju, który odwiedzają? Debata poświęcona fenomenowi formacyjnych wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski.

W 2010 roku izraelskie ministerstwo edukacji i sportu zadecydowało, że wszyscy uczniowie klas XI, programowo zwiedzający miejsca Zagłady, będą uczęszczać na specjalny kurs przygotowujący. Była to reakcja na trwającą od lat debatę na temat budzących silne emocje i kontrowersje podróży śladami gett i obozów koncentracyjnych. Miała przyczynić się do zmiany wizerunku Polski jako cmentarza, otworzyć młodzież na historyczno-społeczny kontekst i dialog z jej polskimi rówieśnikami, rozluźnić kordon chroniących Izraelczyków ochroniarzy.

Zaproszeni goście, od lat badający stosunki polsko-izraelskie, zastanowią nad procesami, które doprowadziły do zmiany w podejściu ministerstwa edukacji oraz nad jej efektami. Omówią założony i rzeczywisty wpływ podróży do Polski na tożsamość młodych Izraelczyków i wizerunek kraju, który odwiedzają. Rozmawiać będą o tym, jak Izrael postrzegają Polacy stykający się z grupami izraelskiej młodzieży. Zaprezentują perspektywy historyczne i ideologiczne, wskażą pola konfliktu i dialogu.

W rozmowie wezmą udział:

Nili Amit – konsultantka ds. Izraela w Muzeum Historii Żydów Polskich, absolwentka Wydziału Literatury Angielskiej i Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Wykładała m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Collegium Civitas, Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego, SGH i Akademii Teologicznej w Warszawie oraz na Uniwersytecie w Tel-Awiwie

dr hab. Michał Bilewicz - psycholog społeczny, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami przy Wydziale Psychologii UW, wiceprezes Forum Dialogu Między Narodami. Zajmuje się m.in. psychologią stosunków międzygrupowych i badaniami stereotypów i uprzedzeń. Jest współredaktorem książek Żydzi i komunizm oraz Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim.

Alex Danzig – ur. Warszawie, od 1959 roku mieszka w Izraelu w kibucu Nim Or. Związany z Instytutem Yad Vashem. Kształci przewodników izraelskich pilotujących grupy młodzieży po Polsce. Jest współtwórcą raportu na temat obrazu Polski w podręcznikach dla uczniów izraelskich szkół średnich.

Yossi Gilad – przewodnik wycieczek młodych Izraelczyków do Polski

dr Magdalena Kuleta-Hulboj – adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogicznym UW. Zajmuje się edukacją globalną i międzykulturową, pamięcią społeczną, relacjami polsko-żydowskie w perspektywie pedagogicznej i rolą społeczno-edukacyjną wymian młodzieży

Rozmowę poprowadzi Michał Sobelman – rzecznik prasowy Ambasady Izraela w Polsce, były redaktor naczelny pisma Słowo Żydowskie, tłumacz literatury hebrajskiej i scenarzysta filmów dokumentalnych

Debata odbędzie się w ramach święta Made in POLIN - trzydniowego święto z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej w Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja odbędzie się właśnie pod hasłem Podróży przemian.

PODRÓŻ PRZEMIAN: POLSKA – IZRAEL

PODRÓŻ PRZEMIAN: POLSKA – IZRAEL

11 październik (niedziela), godz. 16.00–18.00
Muzeum POLIN
wstęp wolny

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE