8-american-film-festival

8. American Film Festival

24 października we Wrocławiu wystartowała kolejna edycja American Film Festival, celebrowanego w Polsce już po raz ósmy, ważnego święta amerykańskiego niezależnego kina. Produkcje zza oceanu będzie można oglądać do niedzieli. Gościem specjalnym Festiwalu jest aktorka Rosanna Arquette.

Jeśli nie zdążyliście jeszcze zapoznać się z programem, polecamy listę rekomendacji Urszuli Śniegowskiej, dyrektorki artystycznej Festiwalu. Oto 14 szczególnie polecanych przez nią tytułów:

Chi-raq
, ostatni pełnometrażowy film Spike’a Lee, musical, częściowo animowany. We współczesnym Chicago Lizystrata (scenariusz oparty jest luźno na komedii Arystofanesa) w hiphopowym rytmie nakłania kobiety do oporu przeciw przemocy i wojnie gangów. Mieszanka wybuchowa.

Po godzinach/ After Hours, komedia pomyłek Martina Scorsese z gościem specjalnym festiwalu – Rosanną Arquette w jednej z głównych ról.

The Naked Kiss, mistrz Martina Scorsese i Jima Jarmuscha, Samuel Fuller w najlepszej formie – mroczny film o zakłamaniu małomiasteczkowej Ameryki. Dramaturgia wydarzeń podkreślona nowatorską pracą kamery.

Titicut Follies, filmowy debiut Frederica Wisemana, jeden z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych filmów dokumentalnych w historii kina, zbiorowy portret pacjentów i personelu stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts; szczególnie polecany w zestawie z Shock Corridor Samuela Fullera.

Landline, Gillian Robespierre (reżyserka nagrodzonego na 5. AFF The Obvious Child) ponownie roztrząsa perypetie męsko-damskie, choć tym razem John Turturro studzi nieco huraoptymizm Jenny Slate i przemienia jej szalone żarty w głębsze refleksje.

Dziecko przyszłości/ Infinity Baby, satyra science-fiction na konsumpcjonizm amerykański – dziecko przyszłości to wynalazek idealny, zaspokoi wszystkie potrzeby emocjonalne bez nadwyrężania kieszeni.

Bliźnięta/ Gemini, producentka Moonlight Adele Romanski powraca do Wrocławia z satyrą na okrutnie hedonistyczne środowisko hollywoodzkich celebrytów w damskiej wersji Tajemnic Los Angeles

Złote wyjście/ Golden Exits, nowojorscy zblazowani intelektualiści i hipsterzy i ich skrywane emocje. Świetni Jason Schwartzman i ex-Beastie Boy Adam Horovitz w rolach głównych.

Good Time, film z konkursu canneńskiego, w reżyserii braci Safdie. W ich nowym filmie, na pozór zwykłym kryminale, Robert Pattison ukazuje zupełnie inne oblicze swojego aktorstwa.

Kolacja/ Dinner, mroczne tajemnice rodzinne skrywane przez polityka, żyjącego na świeczniku – świetny Richard Gere i jak zwykle urzekająca Rebecca Hall. Uroczystość/ Festen po amerykańsku.

Menashe, nakręcona całkowicie w Jidysz osadzona na Brooklynie historia ojca walczącego o prawo do opieki nad synem w konserwatywnym środowisku Chasydów. Główna nagroda na zeszłorocznym US in Progress (wydarzeniu branżowym AFF).

Obywatelka Jane. Walka o miasto / Citizen Jane, znakomity dokument o aktywistce i pisarce, autorce Śmierci i życia wielkich miast Ameryki. Jakie powinny być nasze miasta?

Ziemia obiecana / Promised Land, dokumentalny film drogi Eugene’a Jareckiego, który przez pryzmat życia i kariery Elvisa Presleya przygląda się zmianom, które zaszły w Ameryce. Czy Ameryka to nadal ziemia obiecana, czy można jeszcze śnić amerykański sen?

Źródło: American Film Festival

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE