znamy-program-i-gosci-tegorocznej-edycji-festiwalu-conrada

Znamy program i gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada

Wśród zapowiedzianych gości są m.in. Éric-Emmanuel Schmitt, Siri Hustvedt, Magdalena Grzebałkowska i Wojciech Orliński.

Dziewiątej edycja Festiwalu Conrada odbędzie się w dniach 23- 29 października. W tym roku hasłem przewodnim jest Niepokój. „Chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami” – zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski.

Podczas siedmiu festiwalowych dni w Pałacu Czeczotki gościć będzie blisko stu znakomitych gości. Serge Bloch – ilustrator nowej obrazkowej wersji Biblii – opowie festiwalowej publiczności o tym, jak powstawała ta nowatorska literacko-graficzna forma, która stała się jednym z literackich objawień tego roku. Francuski filozof Marc Crépon będzie zastanawiać się czy jest możliwa nadzieja w świecie nienawiści. Dlaczego ludzie mogą nie lubić księgarń? – to bardzo przewrotne na festiwalu literackim pytanie będzie nas z kolei nurtować podczas spotkania z hiszpańskim pisarzem Jorgem Carriónem. Z publicznością spotkają się także m.in. francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz Éric-Emmanuel Schmitt, doskonale znana bywalcom festiwalu szwedzka pisarka Agneta Pleijel i wybitna amerykańska socjolożka Arlie Russel Hochschild. Po raz pierwszy Kraków odwiedzi także Siri Hustvedt, która m.in. wygłosi wykład mistrzowski w ramach wieńczącej festiwal uroczystej gali Nagrody Conrada. Zaproszenie do Krakowa przyjęli także: Hugh Howey – amerykański pisarz science fiction, twórca bestsellerowej serii powieściowej "Silos", Sacha Batthyany – autor biograficznej opowieści "A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945. Dzieje mojej rodziny", Lukas Bärfuss – jeden z najwybitniejszych niemieckojęzycznych prozaików i dramaturgów swojego pokolenia i irańska pisarka Goli Taraghi, która weźmie udział w dyskusji z Mahmoudem Hosseinim Zadem o perskich opowieściach.

Swoją obecność mocno zaznaczy również polska literatura. Zaplanowana na czas festiwalu premiera nowego, spolszczonego przez Jacka Dukaja, jednego z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada – Heart of Darkness – stanie się pretekstem do rozmowy o aktualności Conradowskiej wizji zła. Wezmą w niej też udział tłumacze Magda Heydel i Maciej Świerkocki. O potrzebie pisania biografii opowie Monika Piątkowska, autorka biografii Bolesława Prusa. O społecznej funkcji literatury opowiedzą Wojciech Brzoska, Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska i Mikołaj Grynberg podczas debaty „Lektura za kratami”, prof. Michał Paweł Markowski poprowadzi „Lekcję czytania” dla więźniów w krakowskim Areszcie Śledczym, Magdalena Grzebałkowska wraz z reżyserem Marcinem Borchardtem i Katarzyną Łęcką porozmawia o rodzinie Beksińskich, a Olga Tokarczuk opowie o przeniesionej przez Agnieszkę Holland na duży ekran powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Gośćmi festiwalu będą także Dorota Masłowska, Maciej Zaremba Bielawski, Wojciech Orliński – autor długo wyczekiwanej biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi", Michał Witkowski ze swoją nową powieścią "Wymazane", Wioletta Grzegorzewska – prozaiczka i poetka, nominowana w tym roku do nagrody The International Man Booker Prize, Klementyna Suchanow – redaktorka i tłumaczka, znawczyni twórczości i biografii Witolda Gombrowicza, autorka książki "Gombrowicz. Ja, geniusz". Drugiego dnia festiwalu zaplanowano natomiast spotkanie z udziałem Krzysztofa Globisza, Marty Ledwoń i Zuzy Skolias – „Wielorybostan”. To wykreowany przez dramaturga Mateusza Pakułę, reżyserkę Evę Rysovą oraz aktorki i aktorów Teatru Łaźnia Nowa świat, w którym człowiek traci swoją moc.

Źródło: materiały organizatora

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE