nie-zyje-charles-aznavour

Nie żyje Charles Aznavour

W wieku 94 lat zmarł Charles Aznavour, francuski piosenkarz, kompozytor i aktor. Zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu w Prowansji.

Charles Aznavour urodził się 22 maja 1924 r. w Paryżu. Jego ojciec pochodził z Gruzji, a matka z Turcji. Jego rodzice zatrzymali się w stolicy Francji oczekując na przyznanie wizy do Stanów Zjednoczonych, dokąd chcieli wyemigrować, uciekając przed ludobójstwem w Armenii.

Talent muzyczny odkryli jego rodzice. Młody Aznavour w wieku dziewięciu rozpoczął występy na scenie w restauracji prowadzonej przez rodziców. Początkowo specjaliści z branży muzycznej nie wróżyli mu wielkiej kariery, jednak w 1956 r. zdobył listy przebojów piosenką „Sur ma Vie”, a następnie „Je M'voyais Deja”.

Był nazywany był francuskim Frankiem Sinatrą. Tematem jego piosenek na ogół była miłość. Skomponował około 1 tys. piosenek, sprzedał ponad 200 mln płyt. Wystąpił w ponad 60 filmach. Mówił i śpiewał w wielu językach: po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i ormiańsku. Wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki.

Był m.in. współautorem i pierwszym wykonawcą słynnej „La boheme” – jednej z najbardziej znanych na świecie francuskich piosenek.

Źródło: TVP Info

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE