grand-prix-xviii-festiwalu-dwa-teatry-przyznane

Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry" przyznane

Laureatami Grand Prix zostały spektakle: „Inspekcja” Teatru Telewizji Polskiej w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz „Ordonka” Teatru Polskiego Radia w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowano Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.

Jury Festiwalu: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Inspekcja”. Uhonorowani zostali: za oryginalny tekst dramatyczny Grzegorz Królikiewicz i Jacek Raginis- Królikiewicz, za reżyserię – Jacek Raginis-Królikiewicz, za rolę Zarubina Mariusz Ostrowski, za scenografię Marian Zawaliński, za zdjęcia Adam Bajerski i za muzykę Michał Lorenc.

Jury zdecydowało ponadto o przyznaniu nagród następującym twórcom: Janowi Englertowi za reżyserię spektaklu „Spiskowcy” Josepha Conrada Korzeniowskiego, Wojciechowi Tomczykowi za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny „Marszałek”, Piotrowi Wojtowiczowi za zdjęcia do spektakli: „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta oraz „Pan Jowialski” w reż. Artura Żmijewskiego, reżyserce Agnieszce Glińskiej i autorowi zdjęć Wojciechowi Staroniowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Pożegnania” Stanisława Dygata. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Pan Jowialski” otrzymał Arkadiusz Kośmider. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Bóg Niżyński” w reż. Piotra Tomaszuka otrzymał Piotr Nazaruk. Za montaż spektakli: „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę otrzymała Milenia Fiedler. Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody aktorskiej za rolę kobiecą ex aequo: Marii Pakulnis za rolę Victorii w spektaklu „Victoria” w reż. Ewy Pytki i Agnieszce Warchulskiej za rolę Gerdy w spektaklu „Alibi” w reż. Łukasza Wylężałka. Za rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego w spektaklu „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz za rolę Necatora w spektaklu „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę aktorską otrzymał Mariusz Bonaszewski.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Wujek.81.Czarna ballada” w reż. Roberta Talarczyka.

Ponadto Jury Festiwalu „Dwa Teatry” uhonorowało wyróżnieniami aktorskimi: Beatę Fudalej za rolę Maryny w spektaklu „Pożegnania” w reż. Agnieszki Glińskiej, Małgorzatę Kocik za rolę Marii w spektaklu „Żabusia” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Wojciecha Solarza za rolę Autora w spektaklu „Okno na tamta stronę” w reż. Artura Hofmana.

Na tegorocznym Festiwalu „Dwa Teatry” zostały przyznane również nagrody: Honorowe Jury Młodzieżowego w kategorii spektakli Teatru Telewizji Polskiej dla „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa „za mistrzowskie otwarcie mrożkowskiej konserwy, wykorzystanie prostej formy i osiągnięcie złożonego efektu”. Nagrodę aktorską Prezesa ZASP oraz Zarządu Głównego ZASP Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji przyznano ex aequo: Ewie Dałkowskiej za rolę Matki i Edycie Jungowskiej za rolę Łarisy w spektaklu Teatru Telewizji pt. „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary. Nagroda Publiczności w kategorii spektakl Teatru Telewizji została przyznana „Rio” w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego, natomiast pozaregulaminowa Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS - Janowi Marii Tomaszewskiemu, Doradcy Zarządu Telewizji Polskiej ds. teatru za jego głębokie zaangażowanie w powrót teatru na ekrany TVP z życzeniami dalszych sukcesów.

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE