znamy-program-15-millennium-docs-against-gravity-film-festival

Znamy program 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

15. edycja festiwalu rozpoczyna się w Warszawie już 11 maja w Warszawie.

Festiwal po raz kolejny, jako jedyny w Polsce, odbywa się równolegle w pięciu miastach: Warszawie (11-20 maja), Gdyni (16-25 maja), Wrocławiu (11-20 maja), Bydgoszczy (16-26 maja) i Lublinie (14-21 maja).

Pokazanych zostanie niemal 150 filmów. Pełny program festiwalu znajduje się na www.docsag.pl. Widzowie obejrzą filmy zgrupowane w 14 sekcjach: Bohaterowie są wśród nas, Cinema mon amour, Co dalej z tym światem?, Fetysze i kultura, Historie intymne, Klimat na zmiany, Miejsca, Mistrzowie, Muza i wena, Nauki polityczne, Nie tacy sami, Oki doki – akademia dokumentalna, Peryferie imperium, Znalezione w archiwach. Wizerunki kobiet.

Największą nagrodą festiwalu jest Nagroda Banku Millennium – Grand Prix, przyznawana w Konkursie Głównym. Weźmie w nim udział koprodukcja TVP Kultura - film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Jego bohaterem jest reżyser, scenarzysta i producent Michał Waszyński. Przed wojną zrealizował w Polsce wiele kinowych przebojów a także artystycznie wysmakowanego „Dybuka” w języku jidysz. Po wojnie, już w Hollywood, produkował filmy z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Wśród około 80 gości festiwalu będzie wielka gwiazda muzyki i aktywistka M.I.A., która dwa razy spotka się z widzami opowiadającego o niej filmu dokumentalnego nagrodzonego w Sundance – „Matangi/Maya/M.I.A.”. Przyjadą także m.in. Barbet Schroeder i Sophie Fiennes.

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE