teatr-telewizji-okno-na-tamta-strone-w-tvp1

Teatr Telewizji "Okno na tamtą stronę" w TVP1

Wyjątkowa premiera spektaklu Teatru TV „Okno na tamtą stronę" w TVP1 z okazji 75.rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

23 kwietnia o godz. 20:35 telewizyjna Jedynka zaprasza na premierę spektaklu Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę” Władysława Szlengla w adaptacji i reżyserii Artura Hofmana. Inscenizacja przygotowana z okazji przypadającej 19 kwietnia 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim jest okazją do zaprezentowania twórczości Władysława Szlengla, poety i kronikarza getta.

„Okno na tamtą stronę“ to autorski projekt Artura Hofmana, reżysera i działacza społeczności żydowskiej w Polsce. Spektakl opowiada o urodzonym w Warszawie i piszącym głównie po polsku Władysławie Szlenglu, poecie i kronikarzu z Getta Warszawskiego. Popularność w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku zapewniły mu piosenki i teksty kabaretowe. Zginął w trakcie Powstania 8 maja 1943.

„Okno na tamtą stronę“ to artystyczna podróż po dawnej Warszawie, którą odkrywamy w tekstach Władysława Szlengla. Zarówno popularne szlagiery, żartobliwe kuplety kabaretowe, jak i smutne, poruszające utwory z gettowej twórczości zostały tak wybrane, aby bawiły, wzruszały i przybliżały atmosferę Warszawy z tamtych lat. Tytułowe okno stoi na granicy dwóch światów podzielonych murem. Widok, na który otwiera się to okno, daje wprawdzie namiastkę wolności, ale staje się jednocześnie przepaścią nie do pokonania i potęguje tęsknotę za ukochaną Warszawą. „Okno na tamtą stronę” jest przykładem nie tylko promowania dobrej, nieco zapomnianej już literatury, ale może stać się również ważnym elementem w dialogu polsko – żydowskim.

Autor : Władysław Szlengel.

Adaptacja i reżyseria: Artur Hofman .

Zdjęcia: Paweł Flis.

Scenografia: Wojciech Majda.

Kostiumy: Krzysztof Łoszewski.

Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki.

Montaż: Beata Barciś.

Obsada: Wojciech Solarz (Autor, Władysław), Marcin Przybylski( Jonas) Artur Barciś (Krawiec Zalman), Krzysztof Szczepaniak (Max), Katarzyna Dąbrowska (Wiera), Katarzyna Żak (Stefania), Adrianna Gruszka (Kobieta z okna), Katarzyna Post (Kwiaciarka), Maciej Dmochowski (Policjant), Wojciech Wróblewski (Kelner) i inni.

Premiera spektaklu Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę”, poniedziałek, 23 kwietnia, godz. 20:35 w TVP1

Spektakl będzie również dostępny na TVP VOD (vod.tvp.pl).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE