zsolnay-perly-wegierskiej-secesji-w-krakowie

Zsolnay – perły węgierskiej secesji w Krakowie

Do 2 lipca w MCK w Krakowie będzie można zwiedzać wystawę „Zsolnay. Węgierska secesja”. Ekspozycja jest organizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można obejrzeć imponujący zbór przedmiotów z manufaktury Zsolnay. Ta rodzinna firma specjalizowała się w wytwarzaniu ceramiki dekoracyjnej i użytkowej. Wizja właścicieli i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka stała się jedną z najbardziej znanych nie tylko na terenie Austro-Węgier, ale i całej Europy. Ważną rolę w jej historii odegrał też polski architekt – Tadeusz (Tádé) Sikorski, który poślubił Julię Zsolnay i wraz z nią zajął się projektowaniem dla manufaktury, pełnił też funkcję dyrektora artystycznego.

Ceramikę Zsolnay doceniał i kolekcjonował m.in. Walter Crane – artysta związany z grupą prerafaelitów i ruchem Arts and Crafts. Stała się również ważnym elementem krajobrazu i tożsamości położonego na południu Węgier Peczu. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Janus Pannonius Múzeum w Peczu.

Wystawa została otwarta 20 kwietnia i potrwa do 2 lipca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25). Jest ona organizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Ekspozycji towarzyszy katalog w polsko–angielskiej wersji językowej oraz cykl wykładów, spotkań i zajęć edukacyjnych pogłębiający i poszerzający jej tematykę.

fot. Klaudyna Schubert

fot. Klaudyna Schubert

www.mck.krakow.pl 
www.kulturawegierska.pl 
www.facebook.com/hunginst

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE