plac-grzybowski-i-okolice-spacer-architektoniczny

Plac Grzybowski i okolice – Spacer architektoniczny

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na dziewiąty spacer architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście.

Plac Grzybowski i okolice
26.06.2016 r. (niedz.), godz. 12
Prowadzenie: Tomasz Siwiec
Start: skwer na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

Plac Grzybowski to jeden z najstarszych placów w mieście, należący do "Siedmiu placów Warszawy" otaczających wieńcem Ogród Saski, stanowiących centrum przedwojennej stolicy. Jego okolice zamieszkiwane były głównie przez ludność żydowską. W latach 1940–1942 znajdował się w obrębie warszawskiego getta i od wojny jest jednym z nielicznych, częściowo zachowanych miejsc związanych z żydowską kulturą Warszawy. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję przyjrzeć się temu co z tej kultury ocalało i posłuchać o przemianach placu po 1989 r., a także o rewitalizacji kamienic na ulicy Próżnej.

Tomasz Siwiec – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Członek Zarządu Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, architekt w pracowni architektoniczno konserwatorskiej „Fronton” specjalizującej się w konserwacji zabytków w tym zabytków Warszawy.
Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Dzielnica Śródmieście

Plac Grzybowski, fot. Tomasz Siwiec

Plac Grzybowski, fot. Tomasz Siwiec

www.facebook.com/TuByloTuStalo 
www.facebook.com/events/284164441920200/ 
www.maslaw.org.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE