rozpoczal-sie-vii-festiwal-gorzkie-zale

Rozpoczął się VII festiwal Gorzkie Żale

Performensy, pokazy filmowe, premiery spektakli teatralnych, a także dyskusje o kulturze i religii zaplanowano na tegoroczną VII edycję wielkopostnego festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie.

Program został skonstruowany tak, by ukazać bogactwo tradycyjnych i nowoczesnych form teatralnych w oparciu o utwory i zwyczaje staropolskie oraz współczesne. Tegoroczny motyw przewodni – skrzyżowanie – to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Dla chrześcijan oznacza on nadzieję w wymiarze eschatologicznym; dla innych – możliwość wyborów, jakich można dokonać w życiu. W ramach "Gorzkich Żali" motyw ten zostanie wykorzystany do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli.

Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie tekstów staropolskich: "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej na postawie tekstu "O ofiarowaniu Izaaka" (premiera 11 lutego, bilety w przedsprzedaży na stronie teatru i w kasie), spektakl-słuchowisko "Znak Jonasza" w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu "Nawiedzenie Grobu" (premiera 4 marca), czy "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", w reż. Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).

W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny "smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny" w reż. Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna "RED CAPRET" w reż. Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), "Ostatnia Wieczerza" w reż. Grupy Supermarket (6 marca) i instalacja "Mysterium" Igora Gorzkowskiego (21-28 lutego). Melomani będą mogli posłuchać "Żołtarza Jezusów" w wykonaniu Adama Struga ze stuosobowym chórem.

Źródło: culture.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE