rejestracja-zgloszen-do-nagrody-identitas-zamknieta

Rejestracja zgłoszeń do Nagrody Identitas zamknięta

Fundacja otrzymała ponad siedemdziesiąt zgłoszeń spełniających kryteria konkursu, blisko 2/3 to dzieła literackie, a ponad 1/3 stanowią prace historyczne.

Do Nagrody Identitas w kategorii humanistyka/literatura piękna zgłoszono 45 dzieł opublikowanych między styczniem 2014 a styczniem 2015. Uderza rozległość tematyczna i formalna: od szczegółowych, drobiazgowych monografii do wielkich syntez, od prac stricte naukowych do książek popularyzatorskich czy tomików poezji i powieści.

Jury stanie przed trudnymi decyzjami, bo już teraz widać, że rywalizować będą publikacje z bardzo różnych dziedzin i gatunków. Czy postawimy na literaturę piękną czy na piśmiennictwo naukowe – sam jeszcze nie wiem – mówi członek jury, Andrzej Horubała.

Przewodniczącym Jury w obszarze „Historia” jest Andrzej Paczkowski, wybitny historyk i wykładowca akademicki. Pozostałymi członkami Jury w obszarze „Historii” są: Andrzej Chwalba, czołowy polski historyk (Uniwersytet Jagielloński), eseista, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, specjalista w zakresie historii Polski XIX wieku, I Wojny Światowej i historii Rosji oraz redaktor Jarosław Krawczyk, szczególnie zasłużony dla szerokiej edukacji historycznej młodzieży od ponad dwóch dekad.

Przewodniczącym Jury w obszarze „Humanistyki i Literatury Pięknej” jest Paweł Lisicki – pisarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika opinii Do Rzeczy. Pozostałymi członkami Jury w tym obszarze są: Maciej Urbanowski – ceniony krytyk i historyk literatury polskiej, kierownik katedry krytyki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wspomniany Andrzej Horubała – publicysta, pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny, a także felietonista w tygodniku Do Rzeczy.

Fundacja Identitas istnieje od początku 2014 roku. Jej głównym przedsięwzięciem jest Nagroda Identitas. Fundacja stara się ponadto wspierać debatę o tożsamości, jak również prowadzi konkurs stypendialny dla studentów i absolwentów kierunków humanistycznych.

Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie, między wrześniem a grudniem, najlepszej książce poprzedniego roku. Nagroda może być przyznana jedynie książce, której pierwsza publikacja nastąpiła między 1 stycznia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody oraz 31 stycznia roku kalendarzowego, w którym przyznawana jest Nagroda. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, jedną nagrodę w obszarze historii, a także nagrodę specjalną.

Jury Nagrody Identitas ogłosi nominacje 12 lub 13 listopada – maksymalnie po siedem nominacji w każdym z obszarów – a laureaci otrzymają nagrody na Gali Identitas 8 grudnia 2015 roku. Budżet przeznaczony na nagrody finansowe wyniesie nie mniej niż 80 000 złotych. Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku, a jej laureatami zostali Bogdan Podgórski za książkę: Józef Retinger - prywatny polityk Wydawnictwa Universitas oraz Jan Polkowski za Ślady krwi, Wydawnictwa M.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE