festiwal-inny-wymiar-w-bialymstoku

Festiwal „Inny Wymiar” w Białymstoku

Blisko 40 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, warsztatów czy filmów - odbędzie się podczas festiwalu „Inny Wymiar” w Białymstoku. Impreza, która rozpocznie się w czwartek 27 sierpnia i potrwa do niedzieli, organizowana jest w ramach projektu „Wschód Kultury”.

„Wschód Kultury” od kilku lat odbywa się w trzech miastach Polski Wschodniej: Białymstoku, Rzeszowie i Lublinie. Powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury (NCK).

W Białymstoku projekt będzie miał swoją trzecią już edycję w ramach festiwalu „Inny Wymiar”. Jest on koordynowany przez Białostocki Ośrodek Kultury, a współorganizują go instytucje miejskie, regionalne oraz organizacje pozarządowe.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, można mówić już o tradycji tego festiwalu w mieście. Impreza - jak ocenił – „posłuży do budowania tolerancji, dialogu, zrozumienia współczesnych narodów i ich kultur”.

Celem festiwalu „Inny Wymiar” od początku było pokazanie wielokulturowego i wieloreligijnego Białegostoku, również w odniesieniu historycznym, w takich dziedzinach jak kultura, sztuka, działania społeczne i interdyscyplinarne. Tegoroczna edycja poświęcona jest społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową licznie zamieszkiwała miasto.

Festiwal podzielono na kilka „innych wymiarów”: muzyki, społeczności, filmu, sztuki i teatru. Zaproszono w sumie ok. 400 artystów m.in. z Polski, krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Europy Zachodniej.

W ramach muzycznych propozycji odbędą się koncerty pod wspólnym tytułem „Białystok main Heim” (w jidysz „Białystok moje miasto”), podczas których będzie można usłyszeć m.in. klezmerskie występy zespołów z Polski i Holandii. Żydowskiej muzyki będzie można też posłuchać w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, gdzie wystąpi kantor z Sankt-Petersburga Baruch Finkelstein.

Żydowską społeczność Białegostoku przypomni też projekt „Bialystoker” realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej „Widok”. Na jednym z budynków w dawnej żydowskiej dzielnicy zostaną pokazane portrety białostockich Żydów pochodzące z albumu, który w latach 50-tych ubiegłego wieku ukazał się w Nowym Jorku.

Będzie też można obejrzeć premierę filmu „Fabryka Wielkich Mistrzów” w reżyserii Dariusza Grzeszczyka. To historia o kopistach w białostockim getcie, którzy w swojej pracowni robili kopie największych dzieł malarskich.

Wśród innych propozycji „Wschodu Kultury” znalazły się m.in. dwie wystawy w Galerii Arsenał. Do pierwszej, „Nasze ciało narodowe”, zaproszono kilkunastu artystów z Polski, Ukrainy i Rosji, którzy w swoich pracach odniosą się do swojego obrazu własnego państwa i narodu. Natomiast druga wystawa „Zbiór (Zbor). Konstruowanie archiwum” - to dokumentacja czterdziestu najważniejszych wypowiedzi artystycznych białoruskiej sztuki współczesnej z lat 1991-2015.

Odbędzie się też m.in. miejska potańcówka w tzw. suchym stawie w ogrodach Pałacu Branickich, warsztaty gry na cymbałach czy spacer Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego. Festiwal zamknie spektakl Teatru Latarnia i Fundacji Przestrzeń „Dzienniki Majdanu. Wschód”, który odbędzie się na terenie dworca PKS.

Źródło: PAP

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE