sekrety-i-klamstwa-mikea-leigh-w-warszawskim-iluzjonie

Sekrety i kłamstwa Mike’a Leigh w warszawskim Iluzjonie

Filmoteka Narodowa oraz British Council Polska zapraszają na retrospektywę filmów jednego z najbardziej znanych brytyjskich reżyserów filmowych i teatralnych – Mike’a Leigh.

Twórca będzie gościł w Warszawie w dniach 23-24 października 2013. Retrospektywa (23–1 października) i spotkanie z reżyserem odbędą się w stołecznym kinie Iluzjon. Spotkanie z reżyserem poprowadzi krytyk i dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.

Po zakończeniu przeglądu w Warszawie pokazy odbędą się w Poznaniu (2–14 listopada 2013, Nowe Kino Pałacowe) oraz we Wrocławiu (15–26 listopada 2013, kino Nowe Horyzonty). Na przegląd złoży się 18 tytułów pochodzących zarówno ze zbiorów Filmoteki Narodowej, jak i specjalnie na ten cel sprowadzonych z Wielkiej Brytanii.

Ogólnopolskiej retrospektywie towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów i plakatów do filmów reżysera, pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej, British Council w Londynie oraz British Film Institute.

Życie jest szorstkie dla wielu ludzi i nic nie można na to poradzić. Uważam, że funkcją sztuki – a tym samym kina – jest konfrontowanie tego, co czyni życie ciężkim. Jako filmowiec chciałbym bawić i śmieszyć, ale chciałbym także zmierzyć się z tym, co nieprzyjemne.
(Mike Leigh w rozmowie z Howie Movshovitzem)

Mike Leigh stworzył w kinie specyficzny styl łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z poetyką absurdu. Jego filmy podejmują zwykle tematykę społeczną, ukazując zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Ważnym aspektem filmowego stylu brytyjskiego reżysera jest praca z aktorami oparta na improwizacji i wielomiesięcznym, drobiazgowym budowaniu postaci. Centralnym motywem twórczości reżysera są rodzina, dylematy codziennej egzystencji, problem więzi międzyludzkich. Często jednak skomplikowana sieć wzajemnych stosunków okazuje się źródłem siły dla bohaterów filmów Leigh. Krępujące więzy przynoszą w efekcie ratunek, swoiste oczyszczenie. Mimo wielu elementów sugerujących narodową przynależność dzieł Brytyjczyka, dba on jednak o czytelne przesłanie, pozwalające interpretować jego twórczość w kategoriach uniwersalnych, ogólnoludzkich.

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh:
Warszawa: 23–31 października 2013, kino Iluzjon [bilety na seanse: 14-16 zł], rezerwacje: 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Spotkanie z reżyserem: 23 października 2013 r., kino Iluzjon
19.00 - projekcja wybranego przez Mike’a Leigh filmu „Wszystko albo nic”
21.15 - spotkanie z reżyserem (obowiązuje bilet na seans poprzedzający spotkanie)

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh:

Poznań: 2–14 listopada 2013 r., Nowe Kino Pałacowe

Wrocław: 15–26 listopada 2013 r., kino Nowe Horyzonty

Szczegółowy program retrospektywy na stronach internetowych
Warszawa: www.iluzjon.fn.org.pl www.iluzjon.fn.org.pl
Poznań: www.zamek.poznan.pl
Wrocław: www.kinonh.pl

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE